تبلیغات
وکالت - جزئیات قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث

جزئیات قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث

چهارشنبه 16 بهمن 1387  06:31 ق.ظ

جزئیات قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث

جواد طهماسبی مدیر كل تدوین لوایح و برنامه‌های قوه قضاییه

مدیر كل تدوین لوایح و برنامه‌های قوه قضاییه خبر داد: بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تمام قربانیان حوادث رانندگی تحت پوشش حمایت شركتهای بیمه و یا صندوق تامین خسارتهای بدنی قرار می‌گیرند.

جزئیات قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث

جواد طهماسبی مدیر كل تدوین لوایح و برنامه‌های قوه قضاییه

مدیر كل تدوین لوایح و برنامه‌های قوه قضاییه خبر داد: بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تمام قربانیان حوادث رانندگی تحت پوشش حمایت شركتهای بیمه و یا صندوق تامین خسارتهای بدنی قرار می‌گیرند.

به گزارش فارس، جواد طهماسبی درباره جزئیات قانون جدید بیمه شخص ثالث كه با عنوان قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر شخص ثالث ابلاغ شده را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: قانون بیمه شخص ثالث با سه هدف ''توسعه حمایتهای بیمه‌ای از زیان دیدگان و قربانیان تصادفات''،''قضازدایی و تسهیل پرداخت خسارت به خسارت دیدگان'' و''ایجاد تضمینهای لازم برای اجرای این قانون'' مورد اصلاح قرار گرفت.

وی خاطر نشان كرد: مشكلی كه قانون سابق بیمه شخص ثالث داشت این بود كه در بسیاری از موارد افرادی كه دچار تصادف با وسایل نقلیه موتوری زمینی می‌شدند، مورد پوشش این بیمه قرار نمی‌گرفتند.

طهماسبی افزود: یكی از نمونه‌ها این بود كه به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث، شركتهای خودروساز هنگام تحویل خودرو به نمایندگی‌ها بیمه‌ای برای آن تهیه می‌كردند كه سقف تعهد آن تا ۸ میلیون تومان بود حال آنكه فرد پس از تصادف در دادگاه بعضا به پرداخت ۳۰ میلیون تومان دیه محكوم می‌شد، بیمه مبلغ ۸ میلیون تومان آن را می‌پرداخت و دارنده وسیله نقلیه توان پرداخت مابقی خسارت را نداشت.

مدیر كل تدوین لوایح قوه قضاییه با اشاره به این كه تحت این شرایط قربانی جرم به حق خود كه بیمه مورد توافق بود نمی‌رسید، گفت: متاسفانه ۷۵ درصد افرادی كه در تصادفات فوت می‌كنند، سرپرست خانوار هستند و بدین ترتیب یك خانواده بدون اینكه از نظر مالی مورد حمایت قرار گیرد بدون سرپرست می‌ماند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر صاحب وسیله نقلیه به دلیل عدم توان در پرداخت خسارت روانه زندان می‌شد و برای خانواده او نیز مشكلاتی به وجود آمده و آنان نیز بدون سرپرست می‌ماندند،از سوی دیگر هزینه نگهداری این افراد در زندان كه تعدادشان نیز كم نیست، به جامعه و دولت تحمیل می‌شد.

طهماسبی خاطرنشان كرد: هم اكنون حدود ۴ هزار نفر به دلیل این مشكل در زندانهای كشور به سر می‌برند.

تمام خسارت دیدگان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند

مدیر كل تدوین لوایح ادامه داد: در قانون جدید بیمه شخص ثالث پوششهای بیمه‌ای به شكل وسیعی گسترش پیدا كرده است به نحوی كه هم اكنون به موجب قانون هیچ حادثه رانندگی وجود ندارد كه دیه آن از سوی شركتهای بیمه‌ای یا صندوق تامین خسارتهای بدنی تامین نشود.

وی توضیح داد: اگر خسارات ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری زمینی جزو تعهدات شركتهای بیمه باشد، توسط بیمه‌گر و اگر از تعهدات آنان خارج باشد، توسط صندوق تامین خسارتهای بدنی پرداخت می‌شود.

طهماسبی نداشتن گواهینامه رانندگی توسط مالك وسیله نقلیه، نداشتن بیمه‌نامه شخص ثالث، پایین بودن سقف تعهد بیمه‌نامه فرد و فرار یا عدم شناسایی فرد ضارب را از مصادیق حمایتهای صندوق تامین خسارتهای بدنی برشمرد.

وی خاطر نشان كرد: در مواردی نیز ممكن است دیه‌های متعددی بر بدن یك فرد وارد آمده و سقف تعهد شركت بیمه بیش از دیه كامل یك فرد نباشد، تحت این شرایط نیز فرد از پوشش‌های بیمه‌ای مناسب محروم می‌ماند.

حذف مرحله مراجعه به دادگاه برای دریافت خسارت

طهماسبی قضازدایی و تسهیل پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: مراحل قضایی همیشه طولانی است، در تمام دنیا این گونه است و باید هم اینگونه باشد.

وی تاكید كرد: مراحل قضایی برای مسایل مهمی پیش بینی شده و ممكن است به گرفتن جان یك فرد و یا حبس ابد و زندانی شدن فرد بینجامد، بنابراین باید اینگونه رسیدگی‌ها از دقت و ظرافت بالایی برخوردار باشد.

مدیر كل تدوین لوایح قوه قضاییه افزود: متاسفانه ما مسائلی كه نیاز به طی چنین روندی ندارند را نیز وارد پروسه قضایی كرده‌ایم و بعد هم اعتراض می كنیم چرا این فرآیندها طولانی است.

طهماسبی گفت: در دنیا وقتی خسارتهایی را بیمه می‌كنند، پس از وقوع حادثه، كارشناس بیمه از محل بازدید كرده و خسارت را پرداخت می‌كنند؛ اما در ایران برای گرفتن خسارت باید از دادگاه حكم گرفت.

وی افزود: تا كنون زمانی خسارت آسیب‌دیدگان پرداخت می‌شد كه حكم دادگاه صادر شده باشد. دادگاه نیز در صورتی حكم پرداخت دیه را صادر می‌كرد كه نتیجه قطعی پزشكی قانونی صادر و مشخص می‌شد میزان ضرب و جرح و خسارت بدنی چقدر است.

مدیر كل تدوین لوایح تاكید كرد: بر این اساس پرداخت دیه منوط به اتمام فرآیند درمان شخص آسیب دیده و بهبود وی می‌شد، اما در قانون جدید پیش بینی شده است شركت بیمه یا صندوق تامین خسارتهای بدنی در روز اول تصادف ۵۰ درصد دیه تقریبی فرد را برآورد كرده و علی‌الحساب به شخص بپردازند.

طهماسبی ادامه داد: در صورتی كه حادثه منجر به فوت شخص شود نیز میزان دیه او مشخص است. هم اكنون دیه كامل یك نفر ۴۰ میلیون تومان است. شركت بیمه یا صندوق باید در روز اول آن را بپردازند و نیازی به رای دادگاه نیست.

وی گفت: بر اساس قانون جدید، خسارتهای وارده به اتومبیل نیز دیگر نیازی به كروكی پلیس ندارد و اگر طرفین توافق داشته باشند شركت بیمه خسارت را پرداخت می‌كند.

مدیر كل تدوین لوایح قوه قضاییه تصریح كرد: این گونه تدابیر اتخاذ شده تا مردم سریعتر به خسارت‌های جسمی و مالی خود برسند.

وی یادآور شد: اگر بین شركت بیمه، فرد زیان دیده و یا دارنده بیمه شخص ثالث اختلافی باشد، این اختلاف در یك شورای تخصصی كه در محل بیمه مركزی ایران دایر می‌شود، مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

الزام خرید بیمه‌نامه كامل در ماه حرام

طهماسبی ایجاد تضمینهای لازم برای اجرای قانون را از محورهای اصلی قانون جدید بیمه شخص ثالث عنوان كرد و افزود: در قانون جدید تعهدات زیادی برای شركتهای بیمه و صندوق تامین خسارتهای بدنی پیش بینی شده است.

وی گفت: شركتهای بیمه فعالیت اقتصادی انجام می‌دهند و ممكن است انگیزه‌ای برای انجام این تعهدات نداشته باشند، بنابراین تضمینهایی برای اجرای این قانون پیش بینی شده است.

وی تعیین حداقل بیمه اجباری را از جمله این تضمینها ذكر كرد و گفت: بیمه اجباری در گذشته حداقل ۸ میلیون تومان بود،اما اكنون این موضوع اصلاح شده و حداقل پوشش بیمه شخص ثالث اشخاص باید معادل دیه كامل مرد مسلمان در ماه حرام باشد كه اكنون مبلغ آن ۵۳ میلیون تومان است.

پرداخت توامان هزینه‌های درمانی و دیه

طهماسبی افزود: در گذشته اگر كسی تصادف می‌كرد به موجب قانون تنها دیه او پرداخت می‌شد و دیگر هزینه معالجه‌ای به او پرداخت نمی‌شد.

وی با بیان اینكه بعضا هزینه‌های درمانی اشخاص آسیب دیده در تصادفات از دیه پرداختی به آنان بیشتر می‌شود،‌اظهار داشت: در تبصره ۳ ماده یك قانون عنوان شده منظور از خسارتهای بدنی همان دیه است و هزینه معالجه نیز چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد، جزو تعهدات بیمه‌گر است.

وی یادآور شد: یعنی شركت‌های بیمه نه تنها باید دیه فرد خسارت دیده را پرداخت كنند، بلكه هزینه‌های معالجه او را نیز باید بپردازند.

پرداخت خسارت به اقوام درجه مصدوم در تصادفات

مدیر كل تدوین لوایح و برنامه‌های قوه قضاییه خاطر نشان كرد: بر اساس ماده ۲ قانون سابق شخص ثالث اگر راننده‌ای تصادف می‌كرد و اقوام درجه یك وی سرنشین خودرو بودند و دچار آسیب می‌شدند، به آنها خسارت تعلق نمی گرفت.

وی ادامه داد: این افراد معمولا تحت پوشش بیمه‌های غرامت و فوت قرار می‌گرفتند كه تعهد آن پرداخت مبالغ اندكی بود.

طهماسبی ادامه داد: بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث هر كس در خودرو باشد حتی از اقوام درجه یك، شخص ثالث به حساب آمده و دیه آنان محاسبه می‌شود.

وی اضافه كرد: تنها راننده‌ای كه مقصر تشخیص داده شود مشمول پرداخت خسارت و دیه نخواهد شد.

پرداخت خسارات بیش از یك دیه كامل

طهماسبی اظهار داشت: ممكن است تصادف منجر به وارد آمدن خسارات متعددی به شخص شده و بر این اساس نیز چندین دیه به او تعلق بگیرد،به عبارتی اگر تصادف منجر به فوت فرد شود یك دیه كامل به او تعلق می‌گیرد، اما اگر اعضای مختلف بدن وی دچار حادثه شود، مشمول دریافت چند دیه می‌شود.

وی ادامه داد: به موجب قانون قبل، شركتهای بیمه سقف دیه پرداختی به فرد را یك دیه كامل فرض می‌كردند و اگر فردی مثلا قطع نخاع شده و اعضای مختلف بدن او نیز دچار آسیب می‌شدند، بیش از دیه كامل یك فرد به وی تعلق نمی‌گرفت.

مدیر كل تدوین لوایح افزود: قانون جدید تاكید دارد شركت بیمه و یا صندوق تامین مالی موظف به پرداخت دیه‌های متعدد به هر میزان به فرد آسیب دیده هستند.

طهماسبی ادامه داد: در قانون همچنین پیش بینی شده اگر فردی بدون گواهینامه اقدام به رانندگی كرده و حادثه ساز شد، خسارت فرد آسیب دیده باید توسط بیمه یا صندوق پرداخت شده و سپس این مراكز مبالغ پرداختی را از راننده فاقد گواهینامه باز پس بگیرند.

خبرنگار فارس پرسید ؛ اگر راننده متخلف قادر به پرداخت بدهی خود به بیمه و یا صندوق نبود، تكلیف او چیست؟

وی پاسخ داد: اینگونه موارد دیگر در همان روال قانونی طلبكار بودن شركت از یك فرد قرار گرفته و مورد رسیدگی قضایی قرار می‌گیرد.

تامین منابع كافی برای صندوق تامین خسارتهای بدنی

طهماسبی به تشریح وظایف گسترده و مهم صندوق تامین خسارات بدنی در قانون جدید بیمه شخص ثالث پرداخت و اظهار داشت: طبق قانون سابق و جدید، صندوق تامین مالی موظف است زیان دیدگان حوادث رانندگی كه به علت حوادثی چون فقدان یا انقضاء بیمه نامه شخص ثالث، شناسایی نشدن راننده ضارب، ورشكستگی شركت بیمه و یا خسارتهای بدنی كه به هر نحو از تعهدات شركت بیمه خارج است را مورد حمایت قرار دهد.

وی ادامه داد: مشكل قانون سابق این بود كه منابع این صندوق بسیار محدود بود وگرنه تعهدات آن با قانون جدید تفاوت چندانی نداشت .

طهماسبی گفت: در قانون جدید دو تدبیر مهم برای این صندوق اندیشیده شده است. نخست منابع زیادی را برای صندوق پیش بینی كرده و دوم مدیریت صندوق را از انحصار بیمه مركزی خارج و سایر دستگاه‌ها را به نحوی در مدیریت آن دخیل كرد.

وی تصریح كرد: این تدابیر سبب می‌شود صندوق از تاریخ ابلاغ قانون جدید، یعنی ۲۰ شهریورماه تمامی موارد مشمول آن را تحت پوشش قرار دهد.

طهماسبی در خصوص نحوه تامین منابع مالی صندوق خاطر نشان كرد: بر اساس قانون ''پنج درصد از منابع حاصل از فروش بیمه نامه‌های اجباری شخص ثالث''، ''مبالغی كه صندوق بتواند پس از جبران خسارت دیدگان از مسئولان حادثه دریافت كند''، ''درآمد حاصل از سرمایه‌گذاریهای صندوق كه تنها در بانك و خرید اوراق مشاركت پیش بینی شده''،'' ۲۰درصد از جرایم وصولی راهنمایی و رانندگی''،'' ۲۰ درصد از كل هزینه‌های دادرسی و جزای نقدی دریافتی توسط قوه قضاییه'' و ''كمكهای مردمی اعطایی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی'' منابع مورد نیاز برای فعالیت صندوق تامین خسارتهای بدنی را تشكیل می‌دهند.

قانون جدید از ۲۰ شهریور ضمانت اجرا دارد

طهماسبی در پاسخ به این پرسش كه آیا این صندوق برای حوادثی كه در حال حاضر رخ می‌دهند، ضمانت اجرایی دارد، گفت: هر تصادفی كه از روز۲۰ شهریور اتفاق افتاده باشد، مشمول حمایتهای این قانون است.

تشكیل كمیسیون ویژه برای حل اختلافها

مدیر كل تدوین لوایح قوه قضائیه هدف دوم قانون جدید بیمه شخص ثالث را قضازدایی و سرعت در جبران خسارت عنوان كرد و توضیح داد: در قانون ابلاغی مولفه‌های خاصی پیش بینی شده است، از جمله اینكه افراد می‌توانند بدون مراجعه به دادگاه مستقیما به شركتهای بیمه و در موارد لازم به صندوق مراجعه كرده خسارت خود را دریافت كنند.

وی این امر را مشروط به عدم وجود اختلاف میان شركت بیمه‌گر و خسارت دیده عنوان كرد و افزود: در صورت وجود اختلاف كمیسیون حل اختلاف تخصصی كه در شركت بیمه یا راهنمایی و رانندگی مستقر می‌شود، پیش بینی شده است و طرفین دعوا باید به این كمیسیون مراجعه كرده، به سرعت به اختلافشان رسیدگی شود و دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه نیست.

وی ادامه داد: همچنین درباره خسارتهای وارده به اتومبیل پیش بینی شده شركت موظف به پرداخت خسارت است و صاحب اتومبیل خسارت دیده می‌تواند خودرو خود را به هر تعمیرگاهی كه مایل است برده با ارایه فاكتور هزینه‌های تعمیر را دریافت كند.

پرداخت ۵۰ درصد دیه در اولین روز حادثه

طهماسبی در عین حال پرداخت دیه به خسارت دیدگان را دارای پیچیدگیهای قضایی و نیازمند صدور حكم دادگاه دانست و گفت: در مورد صدمات بدنی كه منجر به فوت نشده است،بر اساس قانون جدید میزان دیه فرد خسارت دیده تخمین زده می‌شود و شركت بیمه مكلف است ۵۰ درصد آن را در همان روز اول پرداخت كند و پرداخت مابقی خسارت منوط به صدور حكم توسط دادگاه می‌شود.

پرداخت دیه كامل به زنان و اقلیتهای مذهبی

خبرنگار فارس پرسید: در قانون جدید پس از برابری دیه اقلیتهای دینی كه به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، پرداخت دیه كامل زنان نیز پیش بینی شده است، آیا این حكم بر اساس همان روندی كه درباره اقلیتهای دینی طی شد، در قانون دیده شده است؟
طهماسبی پاسخ داد: یكی از موارد مهم در دستیابی به توسعه حمایتهای بیمه‌ای مربوط به دیه زنان و دیه اقلیتهای دینی است.

وی خاطرنشان كرد: دیه اقلیتهای دینی كشور با حكم خاص مقام معظم رهبری در سال ۸۲ با دیه مسلمانان برابر شد. در قانون جدید پیش‌بینی شده است بدون توجه به جنسیت و مذهب دیه باید به طور كامل پرداخت شود.

خبرنگار فارس پرسید: آیا دیه زنان نیز بر اساس حكم حكومتی اصلاح شده است؟
طهماسبی پاسخ داد: حكم فقهی پرداخت دیه زنان تغییر نكرده است. در این مورد مسئولیت راننده وسیله نقلیه نیز تغییر نكرده و همان پرداخت نصف دیه است؛ اما به موجب قرارداد خاصی كه بیمه‌گذار با شركت بیمه منعقد می كند، بیمه‌گر متعهد می‌شود در صورت وقوع حادثه بیمه زنان را ۲ برابر پرداخت كند.

تدابیر لازم برای سوء استفاده‌های احتمالی

خبرنگار فارس گفت: فكر نمی‌كنید قانون جدید منجر به آسودگی خیال رانندگان در حین رانندگی و عدم رعایت احتیاط شود،چون به هر حال خسارت آسیب‌دیدگان و یا دیه فوت‌شدگان پرداخت می‌شود.

وی پاسخ داد: اجباری بودن بیمه شخص ثالث در این قانون پیش بین شده و هیچ خودرویی بدون داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث مجاز به تردد در معابر نیست. نیروی انتظامی مكلف است كه از تردد خودرو‌های بدون بیمه‌نامه جلوگیری كند .

طهماسبی افزود:ماموران نیروی انتظامی مكلف هستند خودرو فاقد بیمه شخص ثالث را تا زمان ارایه بیمه‌نامه در محل مطمئنی متوقف و به پرداخت جریمه تعیین شده ملزم كنند.

وی گفت: تمامی رانندگان نیز مكلف هستند بیمه‌نامه شخص ثالث خود را به همراه داشته باشند و در صورت درخواست مامور راهنمایی و رانندگی آن را ارایه دهند.

مدیر كل تدوین لوایح ادامه داد: تمامی مراجعی كه مسئول ارایه خدمات به وسایل نقلیه هستند، اعم از شركتهای باری، حمل مسافر، شركتهای بیمه، نقل و انتقال این وسایل در دفاتر اسناد رسمی ، ارایه خدمات از سوی راهنمایی و رانندگی و اساسا هر جا كه باید خدماتی به این وسایل ارایه شود، به موجب ماده ۱۹ و تبصره‌های آن باید حتما با ارایه بیمه‌نامه باشد.

طهماسبی افزود: مجموعه این تدابیر شبكه وار دارندگان وسایل نقلیه موتوری را وادار می‌كند خود را تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دهند.

وی ادامه داد: مهمترین كمك به منظور تامین منابع مورد نیاز شركتهای بیمه برای تعهدات توسعه یافته آنها این است كه تمامی خودروها موظفند خود را بیمه كنند.

وی در پاسخ به این پرسش كه در قانون قبل نیز این اجبار وجود داشت، گفت: حدود ۳۵ درصد خودروهای كشور هنوز تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیستند و با پوشش تمامی خودروها شركت‌های بیمه نیز توانمند شده و بهتر می‌توانند به تعهدات خود عمل كنند.

برخورد با رانندگان حادثه ساز

وی همچنین خاطر نشان كرد: در این قانون رانندگان به دو دسته تقسیم می‌شوند. رانندگانی كه بی‌مبالاتی آنان آشكار است و دارای تخلفات حادثه ساز مانند عبور از چراغ قرمز ، ورود ممنوع و سرعت غیر مجاز رانندگی در محلهای خط كشی شده هستند، اگر راننده در این شرایط تصادف كنند اولا باید یك درصد دیه خسارت بدنی را بپردازند.

وی ادامه داد: این رقم در مورد خسارتهای وارد شده به اتومبیل ۲ درصد است. در عین حال شركت بیمه خسارت زیان دیده را پرداخته و از راننده متخلف باز پس می‌گیرد.

طهماسبی ادامه داد: علاوه بر این گواهینامه راننده تا سه ماه اخذ شده و اجازه رانندگی از وی سلب می‌شود.

نظارت بیمه مركزی بر حسن اجرای قانون

مدیر كل تدوین لوایح افزود:در این قانون بیمه مركزی ایران به عنوان متولی بیمه در كشور موظف به نظارت بر شركتهای بیمه اعم از دولتی و خصوصی برای اجرای دقیق قانون است.

وی افزود: اگر شركتهای بیمه به تعهدات خود درباره بیمه شخص ثالث عمل نكنند، بیمه مركزی حق دارد آنها را جریمه كرده و پروانه‌هایشان را تعلیق و یا حتی ابطال كند.

طهماسبی افزود: نهایتا نیز اگر این تعهدات به اجرا درنیایند، دستگاه قضایی به عنوان مرجع عام پذیرای دادخواست است.

مدیر كل تدوین لوایح گفت: در این قانون سازوكارهایی به منظور جلوگیری از تبانی افراد برای استفاده از حق بیمه‌ها پیش‌بینی شده، از جمله اینكه شركتهای بیمه می‌توانند در دادرسی شركت كرده و در پایان دادرسی یك نسخه از رای دادگاه و نظرات راهنمایی و رانندگی درباره حادثه به آنها ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: تشكیل بانك اطلاعاتی در اداره راهنمایی و رانندگی و شركتهای بیمه برای دستیابی به سوابق رانندگان نیز از جمله تدابیریست كه در قانون پیش‌بینی شده است.

افزایش قیمت بیمه‌نامه شخص ثالث از زمان ابلاغ قانون

مدیر كل تدوین لوایح تصریح كرد: با توجه به افزایش سطح تعهد شركتهای بیمه این موسسات از زمان ابلاغ قانون جدید قیمت بیمه نامه‌های شخص ثالث خود را افزایش دادند.

طهماسبی در پاسخ به این پرسش كه شركتهای بیمه معمولا بیمه شخص ثالث را از فعالیت‌های غیر سود ده خود تلقی می‌كنند، نسبت درآمد حق‌بیمه‌های آنان با خسارات پرداختی چگونه است؟گفت: شركت‌های بیمه عنوان می‌كنند از آنجا كه مبلغ خسارات در بیمه شخص ثالث بالاست،این بیمه‌ها یا سوددهی ندارند و یا سوددهی آنان در این رشته كم است.

در عین حال به نظر می‌رسد ممكن است این رشته همانند سایر رشته‌ها دارای سوددهی كلان نباشد، اما زیان ده نیز نیست.

وی تاكید كرد: اجرای قانون بیمه شخص ثالث از ۲۰ شهریور لازم الاجراست. این اجرا منوط به ابلاغ آئین‌نامه‌های اجرایی و ابلاغ از سوی بیمه مركزی به شركتهای بیمه نیست و حقوق زیان دیدگان باید بر اساس این قانون پرداخت شود.

خبرنگار فارس گفت: آیا قانون جدید بیمه شخص ثالث برای كسانی كه به دلیل عدم توان پرداخت تعهداتشان در زندان به سر می‌برند، عطف به ما سبق می‌شود؟

طهماسبی پاسخ داد: در مورد حوادث رانندگی كه مربوط به قبل از ۲۰ شهریور باشد، خیر؛ اما برای حوادث پس از این تاریخ فارغ از زمان صدور بیمه‌نامه شامل می‌شود.


نوشته شده توسط: قاسم قدیانلو | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

cialis and bph
دوشنبه 3 تیر 1398 01:05 ق.ظ

Thank you! Quite a lot of stuff!

cialis coupon costo in farmacia cialis interactions for cialis free cialis estudios de cialis genricos cialis super kamagra only best offers 100mg cialis cialis 20 mg cut in half cialis wir preise tadalafil tablets
where can i buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 09:27 ق.ظ

Amazing data, Thanks a lot.
order cialis from india cialis manufacturer coupon cialis tablets for sale generic cialis at walmart the best site cialis tablets deutschland cialis online does cialis cause gout cialis dosage recommendations cialis generika generic cialis with dapoxetine
http://tranrecar.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:45 ب.ظ

Cheers. Quite a lot of tips.

cialis tablets australia buy name brand cialis on line cialis 20 mg cost trusted tabled cialis softabs prezzo di cialis in bulgaria effetti del cialis costo in farmacia cialis cialis online nederland tadalafil 5mg cialis tablets for sale
Cialis pills
شنبه 1 تیر 1398 01:47 ق.ظ

Superb data, Cheers.
generic cialis pill online cialis generika cialis patent expiration precios cialis peru cialis 20mg preis cf tadalafilo cialis super acti cialis coupons when can i take another cialis click now buy cialis brand
cialis online canada
جمعه 31 خرداد 1398 09:33 ق.ظ

Good tips. Thanks!
try it no rx cialis compare prices cialis uk cialis for sale south africa 5 mg cialis pharmacie en ligne enter site natural cialis cialis rckenschmerzen weblink price cialis cialis therapie american pharmacy cialis we recommend cialis info
http://proteram.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:32 ب.ظ

You've made your point.
price cialis best usa cialis online interactions for cialis generic cialis tadalafil what is cialis buy generic cialis online prescriptions cialis cialis australia org cost of cialis cvs cialis lowest price
Cialis pills
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:08 ق.ظ

Thanks a lot, Very good stuff.
cialis 20 mg effectiveness cialis generico en mexico when can i take another cialis cialis rezeptfrei cialis kaufen wo buy cialis uk no prescription cialis cipla best buy compare prices cialis uk cialis online nederland cialis 20 mg cost
http://wrisdiasui.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:32 ق.ظ

Thank you. I appreciate it!
cialis patentablauf in deutschland cialis generic cialis kaufen cialis coupons click here take cialis cialis coupon cialis 30 day trial coupon cialis para que sirve cialis coupon cialis cipla best buy
http://niseache.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 04:39 ب.ظ

Regards. I enjoy this.
cialis online napol cost of cialis per pill where cheapest cialis only best offers 100mg cialis import cialis no prescription cialis cheap acquisto online cialis cialis lilly tadalafi cialis 5 mg effetti collateral cialis online napol
vigra vs cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:52 ق.ظ

Wow many of helpful facts.
brand cialis generic cialis name brand cheap how does cialis work low cost cialis 20mg cialis 20 mg cost cialis tablets generic cialis with dapoxetine online cialis price cialis wal mart pharmacy cuanto cuesta cialis yaho
Cialis pills
شنبه 25 خرداد 1398 10:11 ب.ظ

With thanks. Valuable stuff.
rx cialis para comprar buy cialis cialis alternative cialis para que sirve where cheapest cialis how to purchase cialis on line we like it cialis soft gel cialis prices in england il cialis quanto costa walgreens price for cialis
Cialis canada
جمعه 24 خرداد 1398 06:08 ب.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis generico milano cialis pills cialis dose 30mg cialis tadalafil rezeptfrei cialis apotheke legalidad de comprar cialis cipla cialis online buying cialis overnight cialis qualitat generic cialis 20mg tablets
Cialis 20 mg
جمعه 24 خرداد 1398 03:26 ق.ظ

Truly loads of awesome advice.
cialis 5 mg effetti collateral tadalafil generic cialis per paypa buy cialis cialis bula order a sample of cialis comprar cialis 10 espa241a cialis pills in singapore cialis super acti buy cialis uk no prescription
http://pheperxa.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:33 ب.ظ

You stated it wonderfully.
cialis kaufen wo prix cialis once a da deutschland cialis online click here take cialis where cheapest cialis india cialis 100mg cost cialis italia gratis cialis 100mg suppliers does cialis cause gout only best offers 100mg cialis
http://prinsonlai.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 11:45 ب.ظ

Helpful postings. Thank you.
cialis australia org buying brand cialis online the best site cialis tablets acquistare cialis internet cialis 200 dollar savings card cialis uk try it no rx cialis generic cialis soft gels cialis 20 mg best price viagra or cialis
viagra connect uk
سه شنبه 21 خرداد 1398 03:21 ب.ظ

Your means of explaining everything in this post is in fact nice, all be capable of without difficulty understand it, Thanks a lot.
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 02:16 ق.ظ

Regards. Numerous information.

tadalafil 5mg rezeptfrei cialis apotheke if a woman takes a mans cialis brand cialis generic cialis generico online cialis 100mg suppliers cialis venta a domicilio buy online cialis 5mg generic cialis in vietnam deutschland cialis online
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:43 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
cialis 5 mg cialis pills cialis prezzo al pubblico only best offers cialis use cialis diario compra wow cialis 20 acquistare cialis internet prezzo di cialis in bulgaria cialis efficacit free cialis
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 03:11 ب.ظ

Very well voiced of course! .
wow cialis tadalafil 100mg only now cialis for sale in us overnight cialis tadalafil cialis without a doctor's prescription cialis generic tadalafil buy look here cialis order on line discount cialis cialis savings card cialis 20 mg effectiveness cialis generique 5 mg
http://canadiantousapharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 09:53 ق.ظ

With thanks. Loads of write ups.

drugs for sale in mexico canada online pharmacy north west pharmacy canada canada pharmacies account aarp recommended canadian pharmacies canada online pharmacies legitimate online pharmacies tech school the best canadian online pharmacies no 1 canadian pharcharmy online canadian medications list
Buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 01:26 ب.ظ

Very good information. Kudos.
cialis canadian drugs are there generic cialis cialis preise schweiz price cialis wal mart pharmacy cialis en mexico precio we like it cialis soft gel cialis tablets australia cialis tadalafil cialis rezeptfrei cialis price thailand
Buy cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:15 ب.ظ

Wonderful content. Thanks a lot.
can i take cialis and ecstasy side effects of cialis generico cialis mexico best generic drugs cialis cialis generisches kanada click now buy cialis brand cialis 20 mg cost prix de cialis cialis diario compra click here cialis daily uk
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 10:36 ب.ظ

You actually reported that terrifically!
tesco price cialis 5 mg cialis coupon printable non 5 mg cialis generici fast cialis online cialis 5 mg look here cialis order on line cialis 20 mg cost cialis official site only here cialis pills where to buy cialis in ontario
Cialis 20 mg
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:28 ق.ظ

Superb knowledge. Appreciate it!
generic cialis tadalafil india cialis 100mg cost prices for cialis 50mg tadalafil 10 mg brand cialis nl recommended site cialis kanada cialis for sale in europa compare prices cialis uk rx cialis para comprar cialis savings card
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 09:02 ق.ظ

You reported it exceptionally well!
enter site natural cialis viagra cialis levitra only best offers cialis use cialis cost overnight cialis tadalafil trusted tabled cialis softabs tadalafil tablets only here cialis pills cialis daily dose generic safe site to buy cialis online
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 09:09 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
cialis 20mg prix en pharmacie cialis tablets australia cialis coupons printable cialis 20 mg cost generic cialis at the pharmacy cialis 5 mg para diabeticos cialis generico in farmacia usa cialis online cialis generico en mexico how to buy cialis online usa
buy cialis medication
دوشنبه 12 آذر 1397 08:36 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
how to purchase cialis on line when can i take another cialis canadian cialis cialis kamagra levitra cialis for bph order a sample of cialis tesco price cialis cialis 10mg prix pharmaci buy cheap cialis in uk cialis super kamagra
buy cheap cialis on line
یکشنبه 11 آذر 1397 08:40 ب.ظ

Amazing material. Thank you.
we like it cialis soft gel cialis australia org sialis cialis 20 mg female cialis no prescription cialis pills trusted tabled cialis softabs cialis generico en mexico prices on cialis 10 mg buy cialis uk no prescription
buy cialis delhi
یکشنبه 11 آذر 1397 08:00 ق.ظ

Thanks a lot, Plenty of stuff.

buy cialis uk no prescription we use it cialis online store sublingual cialis online rezeptfrei cialis apotheke cialis 20 mg cialis for sale in europa cialis cuantos mg hay cialis generisches kanada cialis para que sirve prix de cialis
buy cialis usa
شنبه 10 آذر 1397 08:51 ب.ظ

You have made the point!
tadalafil 20mg cialis online deutschland legalidad de comprar cialis generico cialis mexico cialis patent expiration cialis generico legalidad de comprar cialis cialis bula cialis side effects cialis ahumada
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30